TRIFALA jako zázračný lék „NA VŠECHNO“?

08.03.2021

Trifala je jedna z nejstarších kombinací bylin vůbec. Skládá se z amalaki (Emblica officialis), haritaki (Termialia chebula) a bibhitaki (Terminalia belerica) a je rovněž označována jako tridóšická rasajána pro svou funkci upravovat funkci všech tří dóš (váty, pity, kaphy). V Čaraka samhitá je psáno, že užívání trifala rasajány (trifala s medem a ghí) denně zaručí život do sta let, aniž by člověk zestárl a trpěl stařeckými nemocemi. Funguje jako antioxidant, antimykotikum, snižuje cholesterol, pomáhá při diabetu, kardiovaskulárních a jaterních onemocněních, obezitě, rakovině, zánětech, žaludečních vředech, zvyšuje imunitu a hojení ran, podporuje trávicí systém (Hamid et al., 2013). Tato studie si klade za cíl korelovat jednotlivé účinky Triphaly s účinky v ní obsažených plodů (Emblica officialis, Termialia chebula, Terminalia belerica) a vyhodnotit účinky zcela nové vzniklé synergismem obsažených bylin.

TRIFALA V GASTROITERSTINÁLNÍM TRAKTU

Trifala je asi nejznámější pro svůj účinek na gastrointerstinální trakt. Podporuje všech 13 trávicích ohňů, nejvíce však pachagni, hlavní trávicí oheň v žaludku. Funguje jako dípana a amapáčana. V ajurvédské praxi se používá pro zlepšení apetitu, snížení kyselosti, pročištění střev, zlepšení asimilace živin, při zácpě. Jak se jednotlivé byliny v trifale účastní procesu trávení? Haritaki zlepšuje absorpci živin. Amalaki je jedinečné v tom, že zesiluje trávení, aniž by ho zahřívalo a dostává produkci žaludečních kyselin do rovnováhy. Dále posiluje apánu a působí tak proti zácpě. Bibhitaki odstraňuje nežádoucí hlen ve střevech a tím zajišťuje dokonalé vstřebávání živin a peristaltiku střev. Rovněž zvyšuje chuť k jídlu (6).

TRIFALA A OBEZITA

Studie z roku 2012 prokázala účinek trifaly na snižování váhy u myší (Gurjar et al., 2012). Podle ajurvédy je dobře fungující trávicí oheň klíčový pro udržení správné tělesné váhy. Jak bylo zmíněno výše, trifala podporuje všech 13 agni a reguluje tak obezitu.

Z chemického hlediska je pak schopnost trifaly snižovat obezitu přisuzována kyselině česnekové (3,4,5-trihydroxybenzoic acid), která je obsažena v největším množství v amalaki, následuje bibhitaki a poté haritaki. Množství se přirozeně liší podle toho, z jaké oblasti trifala pochází a nakolik je čistá (Vazirian et al., 2001). Ajurvéda však k problému obezity přistupuje mnohem komplexněji. Problém vidí v metabolismu mamsa dhátu na meda a asthi dhátu, což způsobí akumulaci tuku v těle a rovněž kosti se stávají slabšími. Triphala obsahuje velké množství minerálů (Mg, K, Ca, Fe, Se a Zn) a opětovně kosti mineralizuje.

Haritaki pracuje na obezitě tak, že ovlivňuje zpracování potravy v žaludku a pomáhá optimalizovat metabolismus (1).

TRIFALA A RESPIRAČNÍ SYSTÉM

Trifala je známá podporou imunity a anti bakteriálními a antivirovými účinky viz trifala jako antibiotikum. Pomáhá při kašli a nachlazení, podporuje vykašlávání. Amalaki vyživuje plíce a podporuje avalambaka kaphu, která reguluje vylučování hlenů v plicích a účastní se boje proti respiračním nemocem. Rovněž propůjčuje trifale antibakteriální účinky. Bibhitaki je označováno jako excelentní bylina pro respirační systém. Svou svíravou chutí odstraňuje nadbytečnou kaphu z respiračního systému a pomáhá tak při zánětech plic, kašli, nachlazení, bolesti v krku, laryngitidě a bronchitidě (7). Haritaki pak působí na vátu a posílá ji z respiračního systému "dolů" a poskytuje tak úlevu např. při astmatu.

TRIFALA A KANÁL MOČI

Trifala čistí moč a předchází tak nemocem močového systému. Pomáhá při bolestivém močení a ledvinových kamenech. Nemoci močového systému jsou léčeny hlavně za pomocí amalaki. Funguje diureticky, čistí moč od toxinů (2). Haritaki působí antisepticky a diureticky při zánětech močového měchýře (cystitida) a dalších onemocněních močových cest. Bibhitaki odstraňuje z močových cest nadbytečnou kaphu a zabraňuje tak vzniku ledvinových kamenů (7).

TRIFALA A NERVOVÁ SOUSTAVA

Trifala má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Je to způsobeno hlavně jejím pozitivním účinkem na trávicí systém, který s nervovou soustavou podle ajurvédy přímo souvisí. Skrze trávicí systém může tak být za pomoci trifaly vyléčeny stavy vyčerpanosti a úzkosti. Rovněž napomáhají přecházet onemocněním nervového systému, jako je např. Alzheimerova choroba a pomáhají zlepšit stav nervového systému i poté, co se nemoc již projevila.

Amalaki přímo zklidňuje sádhaka pitu. O haritaki se říká, že navozuje moudrost, intelekt a dobrý vhled, snižuje vátu v nervové soustavě. Bibhitaki se rovněž používá při vátových problémech nervové soustavy a při nespavosti.

TRIFALA A ZRAK

Trifala posiluje okohybné svaly a zlepšuje tak zrak. Léčí různé oční problémy jako zelený zákal, krátkozrakost a zánět spojivek. Vše to většinou začíná červenýma očima, kdy se doporučuje promývání očí trifalovým odvarem či štávou z trifaly. Pomáhá však i ve formě čurny a kvathy (8).

Amalaki se nazývá chakshushya, což znamená "rasajána pro posílení očí" a podporuje aločaka pitu. Bhavprakaš Nigantu zase zmiňuje bibhikaki pro jeho schopnost vyživovat oči a je označováno jako netra hitam neboli užitečné pro zrak. Haritaki je známo svým protizánětlivým účinkem a ve formě výplachů se požívá se pro různé oční problémy včetně zánětu spojivek.

TRIFALA JÁTRA A SLINIVKA

Trifala prospívá správné funkci jater a slinivky břišní. Udržuje průchodnost žlučových cest a napomáhá pří léčení jater. Doporučuje se pro pacienty s hepatitidou a dalšími zánětlivými onemocněními jater. Skrze regeneraci jater pak dochází k posílení imunitního systému. Triphala je velmi prospěšné při léčbě cukrovky. Stimuluje beta buňky Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní, které uvolňují správné množství inzulínu, hormonu, který je potřebný na regulaci hladiny cukru v krvi. Na účinku trifaly na játra se dle dostupné literatury nejvíce podílí amalaki, které čistí krev (rasa i rakta dhátu) a odstraňuje z ní toxiny a tak nepřímo posiluje a stimuluje funkci jater. Přímo pak působí na randžaka pitu. Jak Čaraka tak Sušruta pak zmiňují bibhitaki pro jeho homeostatický účinek na krev. Haritaki je pak vhodné při zvětšených játrech z důvodu nadměrného pití alkoholu a jako prevence vzniku žloutenky a hepatitidy (9).

TRIFALA A RAKOVINA

Bylo prokázáno, že trifala působí jako prevence při vzniku rakoviny. Studie z roku 2015 poukazuje na antiproliferační (zabraňující dělení nádorových buněk) a proapoplastické (navozující apoptózu tj. řízenou buněčnou smrt nádorových buněk) účinky trifaly (Vadde et al., 2015). Byly zaznamenány úspěchy při léčbě rakoviny tlustého střeva (Vadde et al., 2015), prostaty (Russel et al., 2011), prekarcinogeních lezích v ústech (Deshpande et al., 2014) a těžko léčitelné rakovině slinivky (Shi et al., 2008). Trifala dále prokázala cytotoxický efekt na různé typy rakovinných buněčných linií s inhibicí syntézy nádorové DNA u S115, MCF-7, PC-3 a DU-145. Nejefektivnější byl v tomto experimentu haritaki, následováno Trifalou, poté amalaki a nakonec bibhitaki (Kaur et al., 2005). To je zajímavé v kontextu s jiným literárním zdrojem, který udává, že prabhávou haritaki je zabraňování zkracování telomer (postupné zkracování telomer vede ke stárnutí buňky a její programované buněčné smrti vyvolané tumor supresorovými geny p53 a Rb, čímž je zabráněno nekontrolovanému buněčnému dělení)(5). Čaraka pak zmiňuje amalaki jako užitečné při léčbě břišních nádorů pitového původu (Charaka Samhita, Chikitsasthana 5:22).

Kromě cytotoxických účinů ale vykazuje trifala i účinky antineoplastické, chemoprotektivní a radioprotektivní. Může tak být použita jako podpůrná terapie při léčebných přístupech moderní medicíny. Je zajímavé, že lepších antineoplastických, chemoprotektivních a radioprotektivních účinků trifaly je dosaženo, když je její složení 1:2:4 (haritaki:bibitaki : amalaki). Autoři této studie se domnívají, že zřejmě dochází k tomu, že nejvyšší účinek má amalaki a zbývající dva plody (haritaki a bibitaki) účinek amalaki podporují a umocňují (Baliga et al., 2010). Přestože výše zmíněné účinky trifaly byly zkoumány pouze na zvířatech, vliv trifaly na léčbu a prevenci rakoviny u lidí je nepopiratelný. Nemalé úsilí je nyní věnováno snaze objasnit jakým způsob jakým trifala pomáhá a které z obsažených látek v trifale jsou ty aktivní a tedy zodpovědné za toto rozsáhlé spektrum účinků. Z ajurvédkého pohledu to však tak složité není, nádorové bujení je způsobeno buňkami, jež zapomněly svou funkci a nejsou tedy ve spojení s inteligencí tohoto světa. Trifala jim to připomíná.

K hledání aktivních protinádorových látek v trifale by se hodila citace z Čaraka samhita: "The understanding of the total nature of the subject does not arise from a fragmentary knowledge of it " (Charaka Samhita, Vimanasthana 4.5).

TRIFALA A IMUNITA

Laboratorní experimenty potvrdily, že obsahové látky triphaly přispívají k podpoře celkového imunitního systému. Některé z těchto látek interagují s buňkami imunitního systému v místě zánětu a stimulují skrze ně nespecifickou i nespecifickou imunologickou odpověď (1). Antibakteriální aktivita trifaly a v ní obsažených třech plodů byla testovaná na bakteriálních izolátech HIV-pozitivních pacientů . Trifala vykazovala antibakteriální aktivitu na následujících bakteriích: Pseudomonas aeruginosa, Shigella sonnei, Shigella flexnery, Staphilococcus aureus, Vibrio cholerae, E. coli, Enterococcus faecalis. Naopak antibakteriální aktivita nebyla prokázána u Salmonella typhi, Salmonella paratyhi B a Klebsiella pneumoniae. Při testování v trifale obsažených plodů jednotlivě vykazovalo nejvyšší aktivitu haritaki, což autoři zdůvodňují vysokým obsahem fytochemických látek (flavonoidů, karotenoidů a fenolických látek) (Srikumar et al., 2007). Jelikož je bibhitaki "ten kdo chrání před všemi nemocemi", nepřekvapí jeho antivirální účinek, způsobený inhibicí reverzní transkriptázi virů (přepisuje zpětně RNA do DNA u RNA-virů) (Suthienkul et al., 2013). Rovněž harikaki je známo pro své antibakteriální a antivirové vlastnosti (8). Amalaki působí taktéž antivirálně zejména při chřipkách a nachlazení. Moderní výzkum pak oceňuje jeho imunomodulační efekt (Sri Ram et al., 2002).

KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Bylo prokázáno, že trifala snižuje cholesterol, čistí cévy a snižuje peroxidaci lipidů, což je hlavní příčina vzniku arterosklerózy (kornatění tepen v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny) (Naik et al., 2005). Přestože v tomto experimentu byly účinné všechny 3 plody, největší účinky prokázalo jednoznačně haritaki (Saavanan et al., 2007). Pokud se podíváme na plody jednotlivě, amalaki vyživuje srdce, zlepšuje cirkulaci a asimilaci železa. Studie, kdy se podávalo lidem amalaki po 28 dní, ukázala výrazné snížení LDL (low density lipoprotein tzv. nezdravý cholesterol) (Jacob et al, 1988). Dále bylo prokázáno, že podporuje absorpci cholesterolu do buněk, kde tímto dojde ke zvýšení exprese receptoru pro LDL na povrchu buněk a tím k dalšímu snižování LDL cholesterolu v krvi (Koshi et al., 2014). Rovněž snižuje aktivitu HMGCoA reductázy, jež je zodpovědná za syntézu cholesterolu (Anila et al., 2002). Haritaki má učinky podobné jako amalaki, navíc je prospěšné při kardiovaskulárních problémech doprovázejících cukrovku (Lee et al., 2011). Bibhitaki je rovněž zmiňováno některými zdroji pro svou schopnost snižovat cholesterol v krvi (7), je dobré při srdeční slabosti a odstranění stagnující kaphy ze srdce.

TRIFALA A KŮŽE

Trifala je považovaná za výborný tonik pro kůži. Nejenže kůže tak vypadá zdravě, ale pomáhá při léčbě kožních problémů jako akné. Amalaki kůži vyživuje a zlepšuje absorpci vápníku a zlepšuje tak nehty a vlasy. Rovněž zabraňuje šedivění vlasů. Haritaki se samostatně používá při úporných kožních nemocech a spalničkách. Bibhitaki pak urychluje hojení ran a ve formě olejů a toniků se používá pro podporu růstu vlasů (7).

TRIFALA JAKO RASAJANA

V ajurvédské medicíně je trifala vážená jako rasajána, tedy navozuje zdraví, podporuje imunitu, dlouhověkost a zvyšuje odžas. Údajně působí na všechny orgány v těle, obnovuje jejich přirozené funkce, vymývá toxiny a snižuje tendence k nemocem. Jelikož odžas je konečným produktem trávení, je logické, že trifala působí právě tam. Je zajímavé, že pokud se trifala užívá jako rasajána, doporučuje se brát bibhitaki před jídlem, amalaki ihned po jídle a haritaki asi 3 hodiny po jídle. Z toho lze vyvodit, jak se která bylina účastní trávení. Bibhitaki podporuje apetit a zvyšuje pocit hladu. Amalaki zvyšuje absorpci živin a umožňuje tak maximální využití potravy (2). Haritaki potom zamezuje nadýmání tím, že posílá vátu správným směrem.

TRIFALA A NEGATIVNÍ VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Trifalu by neměly brát těhotné a kojící ženy. Trifala totiž posiluje "tok směrem dolů" a mohla by tedy vyvolat potrat. Za tuto kontraindikaci jsou zodpovědné bibhitaki a haritaki, amalaki je v těhotenství naopak doporučováno. Dále by neměla být užívána s léky na ředění krve (např. walfarin) kvůli potenciální interakci kyseliny gallové obsažené v bibhitaky a cytochromu P450 obsaženému v těchto lécích. Zřídka může dojít k alergické reakci na trifalu, která se projevuje průjmem po požití, oteklými ústy a hrdlem, vyrážkou a svěděním, problémy s dechem.

Závěr:

Populární indické přísloví říká: "Nemáte matku? Nevadí, pořád je tu trifala." Poukazuje tak na to, že trifala se stará o všechny lidské orgány tak, jak se matka stará o dítě. Složení trifaly je skutečně až zázračně vyvážené, není ani zahřívací, ani chladivé (4). Haritaki harmonizuje všechy tři dóši, nejvíce však vátu. Amalaki obsahuje velké množství vitamínu C, který se v trávicím traktu vyskytuje v zásadité formě, vyrovnává tedy pittu. Bibhitaki svou svíravou chutí harmonizuje kaphu. Kombinací těchto tří bylin jsou tedy harmonizovány všechny tři dóši a celý systém se dostává do rovnováhy. Podle pana doktora Lada haritaki v trifale přímo odstraňuje nemoc a vyčistí všechny kanálky v těle. Amalaki a bibhitaki pak působí jako rasajány (3). Triphala, sestavená staroájurvédskými lékaři před 5000 lety tak čistí a zároveň posiluje.

Dle mého názoru však účinky trifaly nejsou až tak zázračně rozmanité, širokospektrý účinek trifaly je dán spíše tím, jak spolu jednotlivé části těla a soustavy souvisí. I kdyby trifala "pouze" podpořila trávicí systém a došlo tak k podpoře agni a k lepšímu vstřebávání živin,zákonitě bude "vyživena" i nervová soustava a podpořena játra. Podporou jater dojde k pročištění krve a stimulaci sleziny, která podpoří imunitní systém. Pročištění krve se rovněž projeví na kůži.

Zázračné účinky trifaly jako léku "na všechno" byly při procházení internetových zdrojů až do očí bijící, člověk tak může mít pocit, že se užíváním trifaly vyřeší veškeré jeho problémy a při preventivním užívání k problémům nedojde vůbec. Je tady třeba poznamenat, že trifala je i přes její nepopiratelné účinky pořád jen lék a měla by být tedy při léčení nemoci používaná pouze jako doplněk a hlavní roli by měla sehrát změna stravovacích návyků v souladu s prakrti a ročním období a zejména pak změna vědomí.

Použitá literatura:

Internetové zdroje:

(1) https://www.salviaparadise.cz/herbar-rostlin-haritaki-terminalia-chebula-c-736_930.html

(2 )https://www.mapi.com/ayurvedic-knowledge/miscellaneous-ayurvedic-articles/amalaki-ayureveda-superfruit.html

(3) Dick, Michael. Some Words about Triphala. https://ayurvedaflorida.com/articles_ayurvedic_medicine_diet_lifestyle_dhanvantari_ayurveda_center_ayurveda_education_programs/some_words_about_triphala.htm

(4) https://planetherbs.com/research-center/specific-herbs-articles/the-wonders-of-triphala/

(5) https://ayurvedanextdoor.com/haritaki-healthy-eyes/

(6) https://www.ajurveda-brno.cz/ucebnice-ajurvedy/herbar-bylin/vrcholak-myrobalanovy-bibhitaki

(7) Herbal treatment of children

(8) Traditional Herbal Remedies for Primary Health Care

(9) https://haritaki.org/haritaki-benefits/

Vědecké články:

Srikumar et al., Phyto Res 2007, 21

Kaur et al., J Ethnopharmacol 2005, 97

Deshpande et al., Ayu 2007, 127

Naik et al., Phytother Res 2005, 19

Anila et al., J Ethnopharmacol 2002, 79

Koshy et al., Climacteric 2015, 18

Lee et al., Planta Med 2011, 77

Shi et al., BMC Cancer 2008,294

Hamid et al., Journal of Medicinal Plant Research 7

Baliga et al., THE JOURNAL OF ALTERNATIVE AND COMPLEMENTARY MEDICINE 2017, 16

Baliga et al., Chin J Integr Med 2012, 12

Vazirian et al., Iran J Pharm Res 2001, 10

Vadde et al., BioMed Research International, 2015

Gurjar et al., Alternative Therapies in Health & Medicine 2012, 6

Russel et al, Anticancer Research 2011, 31

Saravasan et al.,, YAKUGAKU ZASSHI 2007, 127