Rozhovor s Kateřinou Podlešákovou

12.01.2022

"Zkuste si začít všímat toho, čemu věnujete v životě nejvíc energie a pozornosti a co vám to přináší zpět," říká Kateřina Podlešáková. "A vyřaďte z něj největší energetické - pránické - černé díry," dodává.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Náhodou jsem se dostala v rámci Prague Spirit Festivalu na přednášku Kumudini Shoby o ájurvédě. Jelikož jsem původním zaměřením vědec, fascinovala mě propojenost a odbornost tohoto systému. Tisíce let staré zákonitosti jsou poplatné i dnes, což není ve světě stále se měnících "objevů" úplně běžné. Když jsem pak o rok později zahlédla přednášet paní doktorku Martinu Ziskovou, věděla jsem, že jestli bych chtěla někde studovat tento systém, tak jedině u ní. O rok později otevřela Ájurvédskou Gurukulu.

Ájurvéda se tedy postupně stávala součástí vašeho života - jak a co to mělo/ má za efekt?

Začala jsem být ve svém životě postupně víc a víc přítomná. Namísto toho, co si myslím, jsem věnovala pozornost tomu, jak se v situacích (práci i ve společnosti) cítím a začala tomu přikládat váhu. Výsledkem byla spousta postupných životních změn. Nebylo to lehké a nebylo to hned, ale stálo to za to. Se zvyšujícím se citem jsem snáz vyhodnocovala, co mému tělu "sedí" v rámci stravy a životosprávy. Zjistila jsem, že mě velmi uklidňuje pravidelná denní rutina nebo že lépe trávím, když jím s hladem.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Ájurvéda mi přinesla spoustu silných zážitků. Těžko říct, který byl nejsilnější. Hluboce se mě dotklo, když paní doktorka Zisková u jednoho pacienta pohledem do očí rozpoznala závislosti v rodině. Když některé kolegyně líčily, čím si v životě prošly a přes všechny ty šrámy zůstalo jejich srdce otevřené a mysl čistá. Došlo mi, že není klíčové, co se nám v životě uděje, ale jak k tomu přistoupíme. V rámci klinického pobytu na indické klinice Gomatek jsem žasla, co vše může ájurvéda nabídnout a uvědomila jsem si, že to není pouhá "alternativa", ale plnohodnotný lékařský systém, který má své místo i u nás a nemusí se nutně vylučovat s klasickou medicínou.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Primárně bych ji ráda předala svým dětem ve formě základních návyků, jako je jídlo s hladem a klidem. Dále dělám pravidelné víkendové kurzy s jógou, vařením a přednáškou na určité téma - následující je např. zaměřený na ženské zdraví, pro své pacienty jsem sepsala ájurvédskou kuchařku. Zjistila jsem totiž, že lidé mají i vůli stravování měnit, jen často nevědí jak...

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

  1. Zkuste si začít všímat toho, čemu věnujete v životě nejvíc energie a pozornosti - tedy prány - a co vám to přináší zpět.

  2. Vyřaďte největší energetické - pránické - černé díry - např. televizní zprávy, Facebook, prefabrikované jídlo, manžela, tchýni (úsměv).

  3. Zařaďte činnosti, které radost, energii a sílu přinášejí jako například tanec, procházky, spánek a dobré jídlo.


Připravila: Barbora Vojtová